ŽLUTÁ

Psychologické působení barvy:
Spojována se sluncem, jasná, teplá, veselá, přátelská. Vyzařuje silnou energii a motivuje. Povzbuzuje podvěsek mozkový a odstraňuje negativní myšlenky a pocity, které souvisí s nízkým sebehodnocením. Pomáhá rozvíjet poznávací schopnosti. Podporuje soustředění a tvůrčí činnost. Jemné odstíny žluté podporují koncentraci. Jasnější mohou zvýšit paměť. Píše se ale, že žlutá barva není nejvhodnější do pokojíčků pro malá miminka, jelikož by se jim mohlo hůře usínat.
Žlutá barva v interiéru:
Žlutá se hodí do místností, které chceme oživit, dodá jim světlo a energii. Tmavší místnost pomůže prosvětlit, malou místnost opticky zvětšit.
Dobře se kombinuje s přírodními odstíny a s teplými barvami, například s oranžovou a hnědou. Vhodné je použití do dětského pokoje a pracovny.

ORANŽOVÁ

Psychologické působení barvy:
Vyzařuje radost, elán, optimismus. Podporuje dobrou komunikaci, vzbuzuje zvědavost a chuť do dobrodružství. Pomáhá zahánět deprese a špatnou náladu. Působí energeticky a přináší teplo. Podporuje tvůrčí myšlení a stimuluje dobré zažívání. V případě, že je jí moc může působit nevhodným způsobem a zneklidňovat.
Oranžová barva v interiéru:
Interiér rozzařuje a dodává mu pohodu a teplo. Vhodná pro doplňky a dekorace. Dobře se kombinuje s různými materiály (dřevem, kovem, sklem). Pro použití například do ložnice jsou příjemnější spíše jemnější tóny (broskvová a meruňková). Výraznější barvy pak v jídelnách nebo dětských pokojích. Do obývacích pokojů spíše na doplňky či ve formě dekorace.

ČERVENÁ

Psychologické působení barvy:
Symbol lásky, vášně, síly a vzteku. Patří mezi nejagresivnější barvy vybízející k aktivitě. Může vyvolávat neschopnost soustředit se.
Červená barva v interiéru:
Tato barva by neměla být celoplošně použita v ložnicích a dětských pokojích. Neměla by tvořit dominantní stěny. Použití této barvy je výborné k oživení interiéru ve formě doplňků a dekorací. Detaily červené vyniknou v kombinaci s tmavým nábytkem, šedou či béžovou barvou. Podle Feng Shui je vhodná u vchodu, vstupu a kuchyni.

ZELENÁ

Psychologické působení barvy:
Symbolizuje přírodu, relax a pohodu. Je vyrovnaná a harmonická. Vyvolává pocity klidu, zlepšuje náladu a upokojuje mysl.
Zelená barva v interiéru:
Hodí se téměř do každého prostoru. Pro svůj uklidňující účinek je nejvhodnější do interiéru ložnic. Žlutozelená se hodí do dětského pokoje či společenské místnosti, jelikož podporuje přátelskou atmosféru. Do dětských pokojíčků je také vhodná v případě, že je prostor společný pro chlapce a holčičku. Pozor ale tmavá barva působí v interiéru agresivněji a celkově interiér ztmaví.

MODRÁ

Psychologické působení barvy:
Řadí se mezi barvy studené. Zklidňuje mysl a tělo a potlačuje úzkosti a agrese. Tmavé odstíny modré jsou spojovány s autoritou a zralostí, vyjadřují sílu a spolehlivost. Dále například tyrkysová je Egypťany a Indiány považována za léčivou, jelikož pomáhá utěšovat a podporuje schopnost vyjádření se.
Modrá barva v interiéru:
Tato barva zklidňuje přesvětlené místnosti. Hodí se do pokojíčku, jelikož může pomoci dětem, které mají problémy se spánkem. V případě, že tato barva působí v interiéru chladně, může se kombinovat například s odstíny žluté a hnědé. Její tvrdost můžou zmírnit různě použité tkaniny a dřevěné doplňky.

FIALOVÁ

Psychologické působení barvy:
Většinu lidí uklidňuje, působí originálně. Symbolizuje vznešenost a odvahu, podněcuje kreativitu a vášeň. Je barvou naděje. Rozvíjí duchovní a tvořivé schopnosti. Fialová blížící se spíše k modré působí klidněji, konzervativněji a důvěryhodně. Naopak fialová blížící se k červené barvě působí exotičtěji, tajemně a romanticky.
Fialová barva v interiéru:
Nepatří mezi základní barvy a proto se těžko doplňuje a je velmi náročná na lidské oko. Často je vyhledávaná do interiérů pro svou eleganci, nadčasovost a pocit luxusu. Jemné odstíny jako levandulová a šeříková se hodí do koupelen či obývacích pokojů. Moderní je v kombinaci se šedou styl á la Provence.

NEUTRÁLNÍ – BÉŽOVÁ, HNĚDÁ , ŠEDÁ

Psychologické působení barvy:
Paří mezi ně barvy, které nám připomínají věci které máme a to třeba čokoládu, kapučíno, smetanu, vanilku a podobně. Tyto odstíny dodávají interiéru stabilitu a rovnováhu. Značí luxus a vytříbenost a eleganci.
Neutrální barvy v interiéru:
Mohou interiér zjemnit, vytváří klidné a luxusní prostředí. Výborně se kombinuje s přírodními materiály (dřevem, kamenem, sklem), s odstíny bílé ale také s pastelovými tóny například tyrkysovou či námořnickou modrou. Hnědá barva je vhodná do obývacích pokojů v kombinaci s béžovou, oranžovou, bílou či krémovou. Bílá a šedá se pak v interiéru velice dobře kombinují s jakýmikoliv barvami.