Blíží se vánoční svátky, máte již nechystanou většinu dárků pro vaše ratolesti, ale ten jeden, největší, si prozatím ponecháváte jako trumfové eso v rukávu? Chtěli byste jim zmodernizovat dětský pokoj tak, aby se v něm cítily bezpečně, útulně, a hlavně vesele? Na co byste ve svých snahách neměli zapomínat?

Barvy a tvary – v první řadě si uvědomte, že děti milují barvy, a čím více tu bude zastoupena šedá, černá, tmavě hnědá, tmavěmodrá či temná zelená, anebo dokonce typické pekelné kombinace červené a černé, budou častěji zastiženi depresemi, úzkostmi, a někdy i agresivitou. Vyměňte tato nevhodná pseudobarevná řešení za něco skutečně veselého a oslovujícího. Vždyť barevné spektrum sestává z mnoha odstínů fialové, růžové, modré, zelené, žluté, oranžové a červené, máte tu tolik možností realizací, a bytový designér vám v tom určitě poradí a pomůže najít ideální barevné variace.

Praktický psací stůl – mít psací stůl rovný, sice se dvěma řadami zásuvek, posazený k oknu, je sice fajn, ale pro děti je to trochu málo. Budou potřebovat více místa pro psaní, malování, modelování i odkládání předmětů pro přípravu do školy, ale i pro tvořivé hry. Oslovte vašeho bytového designéra, aby vám nachystal návrh psacího stolu podél celé stěny, případně do písmene L, dle místních dispozic a možností. Dlouhý stůl podél stěny, dobře osvětlený vhodnými svítidly, pak bude pro děti skutečně lákavým prostředím pro jakoukoli tvořivou činnost, protože jim bude jasné, že se nemusí tísnit na pouhý metr dlouhé pracovní desce.

Nábytek – jestliže dětem pořídíte běžnou šatní skříň s úložným boxem pro hračky, a navíc bude opatřena křídlovými dveřmi, bude to docela průšvih. Křídlové dveře se rády kříží a vyžadují neustálou údržbu, a navíc se v místnosti bude docela zřetelně plýtvat úložným prostorem, zejména u stropu, protože skříně se vyrábí většinou dva metry dlouhé, a strop se nachází až o půl metru výše. Vsaďte raději na skříně na míru, s posuvnými dveřmi, které budou dosahovat až ke stropu. Děti to ocení, protože se plně využije tamní úložný prostor, a o to více pak zbyde v pokojíku místa pro hraní.