Zadíváte-li se pozorně na práci bytových designérů, povšimnete si tu několika zajímavých momentů. Designéři umí velmi dobře pracovat s obytným prostorem, co se týče ergonomie, dovedou si pohrát s rozmístěním nábytku a bytových doplňků tak, abyste se uvnitř cítili útulně, abyste měli příjemný pocit při práci i odpočinku, a abyste tyto prostory považovali za svůj domov. Na co ovšem designéři kladou velký důraz, je barevný kontrast a sladění barev. Toto je natolik zásadní prvek, s nímž slaví velký úspěch každý, kdo chce prosadit ve své tvorbě krásu, eleganci a schopnost vnímat barvy jako jednotný celek.

Ostré barevné kontrasty – lidský zrak velmi dobře vnímá ostré barevné kontrasty. Povzbuzuje to psychiku, navozuje pocit osobní pohody a zároveň tvůrčí atmosféru. Skvělé jsou kombinace barev zelené, bílé, světle hnědé a modré, poskládané z dveří, nábytku, podlahy, nástěnných dekorací či závěsů. Barevné kontrasty se dnes hodí do každé místnosti – do obývacího pokoje, ložnice, pracovny i kuchyně.

Kombinace pouhých dvou barev – nesmírně zajímavé jsou projekty striktních kombinací dvou světlých barev, které narušují pouze některé barevné drobné bytové doplňky. Jestliže tu převládá bílá, v kombinaci s blankytně modrou, světlounce zelenou nebo světle žlutou, tyto dvě barvy se dobře doplňují, a můžete k nim volit jakékoli jiné barevné doplňky, třeba i v barvě výrazně dominující. Převaha velké plochy dvou základních světlých barev je tu narušována jen lokálně a vůbec to nepůsobí rušivě ani sterilně.

Jedna barva výstřední – velice zajímavě vyzní, jestliže ponecháte v prostoru dvě, tři nebo více barev spíše nevýrazných, krémových, které vtisknou tamnímu prostředí mělkost a klidný tón, a naráz se tu objeví předmět, například křeslo, přehoz přes postel, svítidlo nebo závěs v křiklavě růžové barvě. Jedna jediná věc ve zcela odlišném barevném tónu působí na psychiku velmi povzbudivě.